Seminarski i Diplomski Rad

Političke partije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11

Ideja o demokratskim izborima onih koji su na vlasti razvijala se uporedo sa razvojem teorije o narodnoj suverenosti. Riječ demokratija potiče od grčkih riječi demos (narod) i kratein (vladati), što bi u doslovnom prijevodu značilo da je demokratija vladavina naroda. Demokratija je politički poredak u kome narod, kao najviša vlast, upravlja sam sobom.
Atinska se država smatra prvim primjerom sistema koji odgovara nekim današnjim predodžbama o demokratskoj vlasti. Atinska demokratija je bila neposredna, jer su svi slobodni građani imali pravo da na gradskom trgu učestvuju u radu narodne skupštine, da u njoj raspravljaju i glasaju o svim državnim pitanjima.
Danas su skoro sve države mnogo veće od tadašnje Atine, pa je savremena demokratija posredna ili predstavnička, pošto u njoj građani biraju nosioce vlasti na izborima. Savremena demokratija nastala je tek krajem 18. vijeka, i to u malom broju zemalja iz kojih se do danas proširila na veliki dio svijeta. Do tada su većinom zemalja vladali vladari koji nisu bili izabrani već su vlast nasljeđivali od predaka, pripadnika vladajuće porodice. Vremenom su u nekim državama vladari izgubili pravo da sami donose zakone. Ono je pripalo izabranim organima, predstavničkim tijelima, koja su predstavljala narod koji ih je birao.
POLITIČKE PARTIJE
Politika
Pod politikom se podrazumjeva nastojanje da se sudjeluje u vlasti ili utiče na njenu raspodjelu. Pojmom politika bi, dakle bila obuhvaćena „težnja ka vlasti, bilo da se ona smatra sredstvom u službi drugih ciljeva, idealnih ili egoističnih, bilo da se želi radi nje same, tj. da bi se uživalo u osječaju prestiža koji ona sa sobom donosi.“
Još je Dejvid Hjum primjetio da svaka vlast počiva na određenoj vrsti saglasnosti onih koji vladaju i onih nad kojima se vlada. U tom smislu, ako ove saglasnosti nema, ako javnost ne daje podršku onima koji reprezentuju vlast, poredak je po pravilu nestabilan i kratkog vijeka. Zato E. Hejvud smatra da je moć je sposobnost da se utiče na ponašanje drugih, vlast je pravo da se to čini. Opšti interes ne postoji kao apstraktni ideal kome teže svi, već samo kao zbir najvećeg broja pojedinačnih interesa, „opšta svrha„ kojoj građani pojedinačno teže.
Politička prava i slobode
Politička prava su restriktivna pošto njihovo postojanje zavisi od faktora prikazanih slikom:
Kao što vidimo, u zavisnosti od državnog sistema u zemlji, neka prava i slobode mogu biti priznata, a neka ne, ali ipak u većini država u svijetu su zagarantovana naredna politička prava i slobode:

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!